Ekspert ostrzega! W Polsce mogą wybuchnąć zamieszki

Wybory samorządowe 2018 już za nami. A przynajmniej większa ich część. Wciąż trwa liczenie głosów, a w niektórych miastach konieczna będzie druga tura wyborów, by wyłonić włodarzy na kolejną kadencję. Politolog, prof. Antoni Dudek w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” ostrzega jednak, że najgorsze wciąż może nadejść. A jeśli liczenie będzie się przedłużać, mogą nawet wybuchnąć groźne zamieszki.

Prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW w Warszawie przyznaje w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że wybory samorządowe 2018 są drugim najważniejszym wydarzeniem w demokratycznej Polsce. Zaraz po wyborach z 1990 r., kiedy ustanowiono samorządy. – Nigdy wcześniej wybory samorządowe nie były w aż takim stopniu plebiscytem „za” i „przeciw” rządowi – podkreśla ekspert. Szczególnie, że to pierwsze głosowanie, odkąd PiS zaczął podważać dotychczasowy demokratyczny porządek.

Naukowiec zaznacza, że tegoroczna kampania samorządowa była bardzo brutalna, ale najcięższe działa zostaną prawdopodobnie wytoczone w drugiej turze. Spodziewa się coraz ostrzejszych ataków na kandydatów Koalicji Obywatelskiej, a możliwe, że nawet starć sympatyków obu stron sceny politycznej. – Ciągle obawiam się takiego scenariusza, jeśli będą problemy z szybkim i sprawnym przeliczeniem głosów i podaniem wyników. Jeśli powtórzyłaby się sytuacja z 2014 roku, to będziemy mieć zamieszki w wielu miejscach kraju – mówi prof. Dudek. – Obie strony są niezwykle zdeterminowane i rozemocjonowane – dodaje.

Zdaniem politologa, rząd tym razem zaszkodził sobie używając brutalnego języka debaty. Co prawda, niektórych ta brutalność pociąga, ale trzeba pamiętać, że to miecz obosieczny. – Takie jest właśnie podstawowe ryzyko używania radykalnych argumentów i zbyt śmiałych posunięć: nigdy nie wiadomo, jaki będzie ich efekt końcowy i czy nie obróci się przeciwko autorowi – wyjaśnia Dudek. Przykładem może być najnowszy, antyimigrancki spot PiSu, który zamiast wystraszyć Polaków, oburzył ich i zniesmaczył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udostępnij