Odra w Pruszkowie! Czy to już epidemia? Atak choroby może nam zagrażać? Kolejne ognisko odry w Polsce!

Na mapie Polski pojawiło się kolejne ognisko odry. W Pruszkowie odnotowano już 10 zachorowań. Wśród chorych są dzieci. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ostrzega przed rozchodzeniem się epidemii. Wdrożono już program mający zapobiec dalszemu rozszerzaniu się choroby.

Atak choroby w Szkole Podstawowej w Pruszkowie 10 potwierdzonych zachorowań na odrę wśród uczniów potwierdzono w jednej ze szkół podstawowych w Pruszkowie. W ognisku znalazła się 6-osobowa rodzina. Należy podkreślić, że żadna z chorych osób nie była szczepiona na odrę. Podjęto już działania mające na celu zatrzymanie epidemii. WSSE w Warszawie: „Powiat pruszkowski w województwie mazowieckim dołączył właśnie do miejsc, gdzie pojawiło się kolejne ognisko epidemiczne związane z zachorowaniami na odrę. Państwowa Inspekcja Sanitarna w Pruszkowie niezwłocznie podjęła wszelkie działania, mające na celu ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby na szerszą skalę. Niestety, ognisko epidemiczne rozszerza się”.

Odnotowano też 3 przypadki zachorowań, ale nie są jeszcze potwierdzone. Co gorsza, w żaden sposób nie są one powiązane ze sobą. Odnotowano je w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego.

Dochodzenie epidemiologiczne w Pruszkowie Obecnie trwają czynności Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszkowie.Konieczne jest m.in. zebranie wywiadu od osób chorych i ich rodzin. Trzeba dotrzeć do wszystkich osób, które mogły mieć kontakt z zarażonymi. Ponadto należy dotrzeć do danych dotyczących zaszczepionych i niezaszczepionych dzieci w Pruszkowie. To pomoże zapobiec epidemii. Dzieci niezaszczepione dostaną skierowanie do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciw odrze. Maria Pawlak z PWIS w Warszawie: „Dzięki prowadzonym działaniom w ramach Programu Obowiązkowych Szczepień Ochronnych cała społeczność szkoły podstawowej w Pruszkowie, do której uczęszcza 450 dzieci i pracuje 69 dorosłych, nie będzie narażona na zachorowania na odrę.” Dlaczego odra jest aż tak groźna? Odra rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Infekcja nie trwa długo, ale powikłania choroby mogą być wyjątkowo groźne. Dziecko, które nie jest zaszczepione, a zachorowało na odrę, może być narażone na: zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc (spowodowane nadkażeniem bakteryjnym), zapalenie ucha środkowego, poronienie płodu, podostre stwardniające zapalenie mózgu – rozwijające się dopiero po 7-10 latach od przechorowania odry. Zapalenie objawia się poważnymi objawami neurologicznymi (zaburzenia mowy, postępujące niedowłady, upośledzenie psychiczne).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Udostępnij